menu close menu

Bežecké hviezdy BB tréner tímu

Neuveriteľne rýchly lekár, študent rekordér, vytrvalkyňa-psíčkarka i prvé ultra 

Kvalitné tréningy, disciplína, bojovnosť, sebadôvera a vzájomná motivácia. To je recept na úspech bežcov z BB  tréner tímu / banskobystrickej Dukly. I keď priebeh samotných pretekov je nie vždy ideálny, dokážu zo seba vydať maximum a nezriedka siahnuť aj po rekorde. Nech sú nám ostatným inšpiráciou.

BB tréner zverenci

Peťo Ďurec – slovenský bežec európskeho formátu

Tento behajúci ortopéd sa uplynulú jeseň zapísal do historických tabuliek hneď niekoľkokrát. 

Najprv v októbri v rámci MMM Košice dosiahol na polmaratónskej trati bezkonkurenčné prvenstvo, keď dobehol do cieľa za 1:04:24. Zlepšil si tak svoj osobák o viac než 3 minúty a zaradil sa na štvrtú priečku slovenských historických tabuliek za Róberta Štefka (1:00:29), Karla Davida (1:03:28) a Miroslava Vanka (1:04:04). 

Následne sa o mesiac a pol postavil na štart majstrovstiev Slovenska v krose. V Slavnici pri Dubnici si vybehal víťazné double, keď sa mu podarilo obdivuhodné. V časovom odstupe len niečo okolo hodiny najprv triumfoval na 4-kilometrovej trati míliarov a následne v mimoriadne kvalitnom štartovom pokoril konkurenciu aj na 10 kilometrov. Po tomto výsledku zaslúžene poputoval na majstrovstvá Európy do Turína, kde si na 9,6-kilometrovej trati s prudkými stúpaniami vybojoval 40. miesto spomedzi 83 bežcov s časom 31:13 min. 

No a tento rok odštartoval Trojkráľovým večerným behom, kde trať dlhú 5,4 kilometra zvládol za neuveriteľných 15 minút a 16 sekúnd. Výsledné tempo 2:50 na kilometer na nie úplne rovinatej trati svedčalo o jeho pokračujúcej forme.

Tento ctižiadostivý mladý ortopéd sa venuje behu už od detstva. S maximalistickým prístupom pre neho nie je žiadna výzva nezdolateľná. V budúcnosti by sa rád dostal aj pod nasledovné hranice:

  • 5000 m: 14 min.,
  • 3000 m: 8:05 min.,
  • 10 km: 29:15 min.

Inšpiráciou a motiváciou pre ostatných bežcov môžu byť Peťova pevná vôľa a disciplína. Veď posúďte sami, vstávať každé ráno okolo pol 6, aby stihol bežecký tréning pred prácou a splniť svoj týždenný objem okolo 120 až 140 kilometrov, nie je len tak. 

Peťo Ďurec na polmaratóne MMM Košice

Adam Krajč – prvá päťtisícka a hneď rekord

Začiatkom januára sa v bratislavskej hale Elán konal 1. ročník Trojkráľového mítingu. Toto športové podujatie ozdobil Adam Krajč slovenským juniorským rekordom na 5000 m. Dosiahol čas 15:11,74 a doterajšie historické maximum 16:26,19 Antona Kubu z roku 2006 zlepšil o takmer 1:15 minúty. Osemnásťročný študent z Popradu bežal len svoju prvú päťtisícku. Osvedčila sa však kvalitná tréningová príprava a poctivé dodržanie pokynov bežeckého trénera.

Adamovi tak vygradovala forma, ktorá dávala o sebe tušiť ešte minulý rok na jeseň, kedy si  na tradičnom medzinárodnom juniorskom cestnom behu Trofeo Opitergium v talianskom Oderze spomedzi slovenských reprezentantov vybojoval najlepší výsledok. Na 10 kilometrov dosiahol  26. miesto v osobnom rekorde 32 minút a 42 sekúnd.

Adam Krajč ako víťaz na 5000 m v hale

Lucka Pelikánová – sezónu odštartovala medailou na MSR

Vlaňajšia strieborná z Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu a niekoľkonásobná medailistka na ceste, tartane i v behu do vrchu síce túto sezónu odštartovala s rešpektom po chorobe, ale forma očividne je. O čom svedčí nedávny výsledok na majstrovstvách Slovenska vo východoslovenskom Čečehove. V dedinke pri Michalovciach sa jej v neľahkých veterných podmienkach podarilo vybojovať striebro. 21,1 kilometra zvládla za 1 hodinu, 21 minút a 12 sekúnd, pričom v dvoch susedných obciach na trati siahla aj na prémie ako najrýchlejšia žena. Lucka sa okrem cestných behov venuje aj canicrossu, kde sa jej tiež darí žať úspechy nielen na slovenskej scéne. Popri práci zdravotnej sestry stíha tréningy bežecké i tie so svojimi štvornohými parťákmi.

Lucka Pelikánová na MSR v polmaratóne v Čečehove

Výsledky BB tréner tímu sa odvíjajú zo spoločného úsilia, disciplíny, vzájomného načúvania a rešpektovania. Poukazujú na to, že ak je vzťah trénera a zverenca na dobrej úrovni a porozumejú si tiež po ľudskej stránke, všetko sa dá zvládnuť. To je cesta k osobákom a medailám.

 

Maťo Schieber a jeho prvý ultra pretek

Dejiskom jeho prvého ultra v živote sa stalo podujatie ALS Beh Kozí kameň. Konalo sa koncom marca vo Svite. Trasa mala parametre 45 kilometrov a 1800 výškových metrov. Maťo sem nešiel s vysokými očakávaniami, ale veril si na čas pod 4 hodiny. To sa napokon aj podarilo (3 hodiny aj 58  minút). No nevyhol sa nováčikovskej dani v podobe kŕčov, energetickej krízy a v samom cieli, ako sa sám vyjadril, „nohám na kašu a blato“ :). Rozbehol to spoločne so slovenským ultra kráľom Majom Priadkom. Avšak po 30. kilometri sa predstava pódiového umiestnenia otriasla v základoch. Napriek tomu i výsledné 5. miesto bolo na takomto prestížnom ultra podujatí viac než slušné.  No a skúsenosť, dojmy, zážitky sú isto na nezaplatenie 🙂

Maťo Schieber v cieli ultra behu

 

Chceli by ste aj vy efektívny tréningový plán, skvelých bežeckých parťákov a trénera, ktorý podporí, pomôže, nasmeruje? Tak sa neváhajte ozvať.

 

V prípade, ak by ste mali záujem zapojiť sa z tej opačnej stránky – podporiť naše atletické aktivity i rozvoj talentov, môžete tak urobiť prostredníctvom 2% z daní pre bežecký tím BB tréner.

6. apríla 2023 | Best of, Blog | 0

Comments are closed.