menu close menu

Ako sme behali v roku 2021

Alebo keď kvalitný bežecký tréning prináša výsledky

Máme tu koniec roka, toho bežeckého bohužiaľ trochu predčasne. Napriek nie príliš priaznivým podmienkam a COVID obmedzeniam si však zverenci BBtrénera počínali veľmi dobre. Poďme sa spoločne pozrieť, ako sa kvalitný bežecký tréning pretavil do skvelých výsledkov.

BB tréner team

Zdroj foto: Facebook BBtréner

Ako vyzerala príprava druhý covidový rok? Dá sa prispôsobiť situácii aj v športe a naladiť sa na vlnu online? Aké je to vlastne byť bežecký tréner online

Z pohľadu trénera Pavla Kováča

Bolo to zložité. V čase obmedzení sme boli veľakrát nútení improvizovať. Vyhľadávali sme aj nové tréningové miesta v prírode, delili sa na mini skupinky a stretávali sa na viackrát v rôznom čase. Našťastie tu boli aj skúsenosti s online trénovaním na diaľku. Na druhej strane, Covid doba mala aj svoje pozitíva v podobe voľného času, ktorého bolo zrazu viac. Ten mohli tí, čo naozaj chceli na sebe pracovať, využiť vo svoj prospech. Viac natrénovali, dokázali si vylepšiť viac osobných rekordov, za čo im patrí veľká pochvala.”

Aké je zloženie našej bežeckej skupinky?

Momentálne máme bohaté a pestré zastúpenie. Od mládeže, cez študentov až po pracujúcich. V našej skupinke má šancu zlepšiť sa každý, kto to myslí vážne a je ochotný pre dosiahnutie svojich cieľov aj niečo spraviť. Tak neváhajte a pridajte sa ku nám, máme tréningové plány pre začiatočníkov aj pokročilých, ktoré fungujú. 😊

BB team dievčatá

V čom je naša skupinka iná a na čom si zakladáme?

Každý je iný, má talent na niečo iné. Je už len na trénerovi ten talent v športovcovi objaviť a rozvíjať. Nielen po športovej stránke, ale aj osobnostnej, aby bol športovec pripravený komplexne pre iné oblasti života. U nás v skupinke si zakladáme si na dobrej nálade, partii, súdržnosti, férovosti, serióznosti  a vzájomnej podpore.

Prvýkrát sme súťažne ožili na tartane

Čakalo sa tento rok veru dlho. Až do apríla to bol len bežecký tréning za bežeckým tréningom, žiadna povolená súťaž. No a zrazu nás hneď čakali majstrovstvá Slovenska a Česka na 10 000 metrov. Dalo by sa povedať, že to bol taký prvý zber ovocia tréningovej práce. Lucka Kovalančíková brala časom 36:58 minút 2.miesto medzi ženami. Medzi mužmi sme mali Mateja Schiebera, ktorý finišoval 17. A medzi juniormi Timoteja Piliarkina, ktorý skončil na 5. mieste. Viac než fajn neskorý začiatok súťažnej bežeckej sezóny 🙂

MSR v behu na 10 000 m v Skalici

Zdroj: Instagram BBtréner

Vieme behať aj po kopcoch

Dokázali sme to v jednu augustovú nedeľu, kedy sme sa vybrali na Majstrovstvá Slovenska v behu do vrchu. Trať bola náročná a lokalita Pruské – Vršatec nás na 8,5 kilometroch potrápila kvalitným niekoľkostometrovým stúpaním. No ale zabojovali sme a bola z toho dvakrát debna! Lucka Pelikánová si odniesla domov titul majsterky Slovenska a junior Timotej Piliarkin bral bronz. Pekne si počínali aj Zuzka Bibzová, ktorá finišovala štvrtá, a Matej Schieber deviaty v kategórii mužov.

MSR v behu do vrchu Pruské-Vršatec

MSR v krose nám vyšli

V Čunove sa konali tohtoročné posledné nevirtuálne preteky, na ktorých sme mohli vyťažiť z natrénovaného z celej sezóny. Medzi ženami míliarkami (4 kilometre) sa podarilo Ninke  Messerschmidtovej získať zlato. Zvyšok BBtréner tímu sa tiež nestratil. Zuzka Bibzová dosiahla na 4-kilometrovej trati medzi ženami míliarkami zemiakovú pozíciu, ktorá však bola v náročnej konkurencii viac než super. Lucka Pelikánová finišovala medzi vytrvalkyňami piata. Medzi mužmi a juniormi sme mali zastúpenie aj medzi míliarmi (4 kilometre), aj medzi vytrvalcami (10 kilometrov). 5. miesto medzi míliarmi bral Timo Piliarkin, na 16. skončil Atilla Rados a na 19. Radko Radler. Vytrvalci si počínali tiež pekne. Maťo Schieber bral 14. a Janko Vetrák 26. miesto. Družstvo mužov ŠK Dukla Banská Bystrica získalo dokonca bronzovú medailu.

MSR v krose Čunovo

MMM maratón v našom zastúpení

Na jednom z najstarších maratónov v Európe sa podarilo BBtréner tímu nazbierať zopár osobákov a kopec zážitkov 🙂

MMM maratón v Košiciach

S kondično-bežeckou prípravou  pomáhame aj iným športovcom a máme skvelé výsledky

Spomeňme napríklad našu hviezdu Alicku  Lichancovú, ktorá si tento rok zo Španielska priviezla trofeje v podobe zlatej a striebornej medaile. Na Majstrovstvách Európy v triathle v Castelldefels vybojovala prvenstvo. Ide o moderný päťboj, zložený z behu na 3000 m, plávania na 200 m, streľby pištoľou, šermu kordom a jazdy na koni. No a do zbierky si Alica tiež pridala aj 2. miesto v laser rune. Z jedného podujatia tak domov niesla dve medaile.

MSE v triathle

V našich radoch máme víťaza Slovenského bežeckého pohára

A nie je ním nik iný ako známa reprezentačná bežkyňa Lucka Pelikánová, venujúca sa stredne dlhým až dlhým tratiam. Tento rok premiérovo zdolala všetky súperky v celkovo 6 súťažiach, na ktorých skončila raz prvá, štyrikrát druhá a raz piata. Počas celého bežeckého seriálu nazbierala 134 bodov. Za zmienku stojí jej striebro z majstrovstiev Slovenska v polmaratóne v Bratislave, keď aj napriek niekoľkoročnej pauze v tejto disciplíne dosiahla obdivuhodný čas 1 hodinu a 22 minút (21 kilometrov v priemernom tempe 3:54 na kilometer). Takisto prvenstvo v majstrovstvách Slovenska v behu do vrchu na Pruskom-Vršatci.

Slovenský bežecký pohár mal tento rok osem kôl, ktoré boli rôznorodé z hľadiska prostredia, miest, disciplín. Dalo by sa povedať, že sa riadil heslom: „Z každého rožka troška”.

víťazka Slovenského bežeckého pohára

Najrýchlejšieho na trati Devín-Bratislava nájdete opäť u nás

Tento rok to bolo na najstaršom atletickom podujatí o niečo ťažšie. Mohlo sa konať len virtuálne a bežci tak museli pozbierať nielen svoje fyzické, ale i psychické sily, aby dokázali podať pretekový výkon, aj keď okolo seba žiadnych súperov nemali. Maťo Schieber to dokázal. Zabojoval a 11,5-kilometrovú trať zvládol pod 40 minút, tempom 3:26 na kilometer! To mu zabezpečilo prvenstvo medzi všetkými zúčastnenými mužmi. Okrem toho sa mu v tomto roku podarilo stať sa stredoslovenským krosovým šampiónom.

Národný beh Devín-Bratislava

Najväčšie úspechy tímu podľa trénera

Každé zlepšenie jednotlivcov, získanie medailí na MSR sa počíta. Pred sezónou, aj keď sme nevedeli, ktoré preteky sa budú konať, sme si dali také big dream goals”, a vyšlo to. Niektorí dokonca pridali aj bonus.

Najviac medailí získala Lucka Pelikánová, ktorá okrem iného tiež reprezentovala SR na Majstrovstvách Európy družstiev

Lenka Predajnianska zase reprezentovala SR na Majstrovstvách  Európy do 23 rokov v estónskom Talline

Dorastenka Ninka Messerschmidtová potešila 1. miestom na MSR v krose.

Junior Timo Piliarkin si skvele viedol v behu do vrchu (3. miesto), či na MSR v behu na 10 km (2. miesto).

Matej Schieber vyhral Devín-Bratislava, darilo sa mu aj v behoch do vrchu.

Alica Lichancová vybojovala zlato na Majstrovstvách Európy v Triathle a striebro z laser run.

Radko Radler a Attila Rados boli v bronzovom družstve na MSR v krose.

Zuzka Bibzová dosiahla za pomerne krátke obdobie 3 mesiacov výrazné zlepšenia PB 1500 m za 4:53, 10 km za 39:51.

Celkovo väčšina dievčat a chalanov prispela k druhým miestam vo finále Atletickej ligy, čo je de facto MSR družstiev. Reprezentujeme ŠK o.z. DUKLA Banská Bystrica.

BB team

Činili sa aj bežci z kategórie pracujúcich a atletickí veteráni (v atletike sú to bežci nad 35 rokov). Katka Hybenová dala na MMM v Košiciach maratón pod 4 hodiny (3:50.09), Janko Vetrák na prvýkrát pod 3 hodiny (2:54.38). Katke Chromekovej sa podaril polmaratón za 1:39.46. No a Miška Potančoková popri materských povinnostiach zvládla polmaratón pod 2 hodiny (1:54.47) a okrem toho má za sebou úspešne zvládnuté trailové behy.

Katka Chromeková

Výbehom a medailami na behoch v okolí a tímových súťažiach v štafetách potešili tiež rodinné duo Viki & Soňa Urgelovci, rovnako aj Kika Špitková, Marta Šipulová, Majka Parobková. Samozrejme, nezabúdame ani na úspešnú biatlonovú mládež, pri ktorej sa osvedčila spolupráca s trénerom Dušanom Šimočkom.

Poďakovanie

Veľká pochvala za skvelé výkony patrí všetkým členom BBtrenertimu, rodičom, starým rodičom a podporovateľom. Bez vás by to nešlo ->  ĎA-KU-JE-ME! 🤗

Plány do budúcna

V budúcnosti plánujeme zabezpečiť lepšie podmienky športovcom BBtrénertímu, lekársku a fyzio starostlivosť, popracovať na mentálnom nastavení a psychickej odolnosti. Posnažíme sa získať nové akvizície a sme otvorení novým výzvam a spoluprácam. No hlavné je, aby sme sa športom zároveň aj naďalej bavili. 😍🏃

Na záver

Naše výsledky sa odvíjajú zo spoločného úsilia, disciplíny, vzájomného načúvania a rešpektovania. Mnohokrát je potrebné nájsť kompromis, občas sú rozdielne názory… Avšak, ak je vzťah trénera a zverenca na dobrej úrovni a porozumejú si aj po tej ľudskej stránke, všetko sa dá zvládnuť. Nebojíme sa spolu nič konzultovať a vždy nájdeme cestu. A tá potom vedie ku osobákom a medailám 🙂

Chceli by ste aj vy takýto efektívny tréningový plán? Tak nás neváhajte kontaktovať.